Dažniausiai užduodami klausimai
Pagrindinis /Dažniausiai užduodami klausimai
Turite klausimų apie saulės elektrines?
Čia rasite atsakymus į dažniausiai užduodamus klausimus apie mūsų saulės elektrinių montavimo, prekybos ir projektavimo paslaugas. Jei nerandate ieškomos informacijos, visada galite susisiekti su mumis tiesiogiai.
Saulės elektrinės namams
Paprastai saulės elektrinės yra apdraudžiamos kaip nekilnojamojo turto dalis. Tačiau kiekvienu atveju rekomenduojama pasikonsultuoti su draudimo brokeriu, kad įvertintumėte Jūsų saulės elektrinės draudimo poreikius.
Ne, parama taikoma tik kintamos srovės (AC) įkrovimo stotelėms.
Taip, galite gauti paramą. Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) kelis kartus per metus skelbia kvietimus paramai gauti. Artimiausius kvietimus galite rasti svetainėje www.apva.lt. Saulės elektrinės pasirinkimą ir dokumentus patikėkite Ekoenergas specialistams – jie pasirūpins viskuo.
Įsirengę saulės elektrinę, turėsite ją prijungti prie ESO valdomų skirstomųjų tinklų. Prisijungus reikės pasirinkti vieną iš ESO siūlomų mokėjimo planų. Užsisakę saulės elektrinę pas mus, galėsite pasikonsultuoti su mūsų specialistais dėl tinkamiausio plano pasirinkimo.
Taip, saulės elektrinė veikia net ir debesuotomis dienomis ar žiemą. Tačiau dėl trumpesnių dienų žiemą ji pagamina mažiau elektros energijos. Tokiais atvejais galima naudoti anksčiau į ESO tinklą sukauptą perteklinę energiją, o kai jos pritrūksta, pradedamas taikyti pasirinktas elektros vartotojo tarifas.
Saulės elektrinė yra ilgalaikė investicija, todėl svarbu įsigyti įrangą iš patikimo gamintojo ir pasirinkti patikimą įmonę, atsakingą už montavimo darbus ir teikiančią tinkamą garantiją. Tinkamai sumontuota saulės elektrinė tarnaus ilgiau ir nekels jokių problemų! Mes siūlome tik aukščiausios kokybės įrangos gamintojų produktus: BAUER, Solis, Viessmann, Hanersun ir kt.
1. Įsivertinkite saulės elektrinės galingumą. Tai lengvai galite padaryti pasinaudodami mūsų skaičiuokle.
2. Užpildykite prašymą ESO paslaugų skyriuje, kad gautumėte technines sąlygas.
3. Gavę ESO sąlygas jau galite įsirengti saulės elektrinę (galite įsirengti saulės elektrinę tiek užpildę paramos paraišką, tiek jos ir neužpildę).
4. Pildant paramos paraišką (tiek įsirengus, tiek dar neįsirengus saulės elektrinę) reikia turėti du dokumentus – galiojančias ESO sąlygas ir unikalų statinio numerį. Unikalų statinio numerį galite nesudėtingai rasti čia.
Pirmiausia reikia įvertinti savo metinį elektros energijos suvartojimą. Paprastai 1 kW galios saulės elektrinė per metus pagamina apie 1000 kWh energijos. Taigi, jei per metus suvartojate 10 000 kWh, jums reikėtų saulės elektrinės, kurios galia būtų apie 10 kW. Saulės elektrinės galia negali viršyti jūsų turimo elektros įvado leistinos galios.
Vidutiniškai 1 kW galios saulės elektrinė užima apie 6 m² stogo ploto. Kadangi saulės modulių efektyvumas ir galia didėja, o jų dydis mažėja, reikia vis mažiau saulės modulių.
Hanersun 440W (stiklas/stiklas 2+2mm.), N-Type, full black.
Viessmann 440W (stiklas/stiklas 2+2mm.), N-Type, full black (Vokietija)
BAUER 420W, 435W (stiklas/stiklas 2+2mm.), N-Type, full black, bificial (Vokietija)
Grand Sunergy 395W (stiklas/plastikas)
255 Eur. / 1 kW skiriami naujai įsirengiantiems saulės elektrinės, o 192 Eur. / 1 kW – besiplečiantiems jau turimos elektrinės galią. APVA parama elektrinei yra 2550 Eur už įrengtą saulės elektrinę (už 10 kW saulės elektrinę). Galite įsirengti ir galingesnę elektrinę, bet kompensacija vis tiek bus 2550 Eur.
Saulės elektrinės moduliai nereikalauja intensyvios priežiūros – lietus ir slystantis sniegas paprastai nuplauna dulkes, žiedadulkes ir kitus nešvarumus. Tačiau siekiant maksimalaus efektyvumo, rekomenduojame modulius papildomai nuplauti vandeniu kas 2–3 metus.
Saulės elektrinė gali būti įrengiama ant namo stogo ir ant žemės. Montavimui naudojamos specialios konstrukcijos, kurios yra pritaikomos prie kiekvienos stogo dangos, siekiant užtikrinti saugų ir hermetišką montavimą. Nerekomenduojama įsirenginėti saulės elektrinių ant avaringos būklės stogų bei ant šių dangų: asbestinio šiferio, skaldos, šiaudinių ir kt.
Antžeminė elektrinė paprastai yra brangesnė, apie 10–15% daugiau nei montuojama ant stogo, nes reikalingos sudėtingesnės konstrukcijos ir papildomi darbai, pvz., kabelio klojimas. Ant stogo kainą gali padidinti šešėliavimas ar sudėtinga stogo forma, kai reikalingi optimizatoriai, arba plokščias stogas, kai naudojami balastai – tokiu atveju kaina taip pat gali išaugti apie 15%.
Saulės elektrinės kaina labiausiai priklauso nuo pasirenkamų komponentų (ypač saulės modulių ir srovės keitiklio – inverterio) bei saulės elektrinės dydžio. Įsirengiant didesnę saulės elektrinę, vieno įrengto kilovato kaina proporcingai mažėja.
Saulės elektrinė vidutiniškai atsiperka per 3-5 metus, jeigu pasinaudosite APVA parama. Atsipirkimo laikotarpis priklauso nuo saulės elektrinės įrangos, stogo tipo, pasvirimo kampo ir elektros suvartojimo sąnaudų. Kuo didesnis jūsų elektros energijos poreikis, tuo greičiau atsiperka saulės elektrinė.
Saulės elektrinės verslui
Pirmiausia reikia įvertinti savo metinį elektros energijos suvartojimą. Paprastai 1 kW galios saulės elektrinė per metus pagamina apie 1000 kWh energijos. Taigi, jei per metus suvartojate 10 000 kWh, jums reikėtų saulės elektrinės, kurios galia būtų apie 10 kW. Saulės elektrinės galia negali viršyti jūsų turimo elektros įvado leistinos galios.
Labai mažoms, mažoms įmonėms arba šiuos kriterijus atitinkantiems ūkininkams valstybė kompensuos 375,70 eurų už 1 kW įrengiamos saulės elektrinės galios, o bendrijoms – 483,04 eurų už 1 kW.
Saulės elektrinės moduliai nereikalauja intensyvios priežiūros – lietus ir slystantis sniegas paprastai nuplauna dulkes, žiedadulkes ir kitus nešvarumus. Tačiau siekiant maksimalaus efektyvumo, rekomenduojame modulius papildomai nuplauti vandeniu kas 2–3 metus.
Antžeminė elektrinė paprastai yra brangesnė, apie 10–15% daugiau nei montuojama ant stogo, nes reikalingos sudėtingesnės konstrukcijos ir papildomi darbai, pvz., kabelio klojimas. Ant stogo kainą gali padidinti šešėliavimas ar sudėtinga stogo forma, kai reikalingi optimizatoriai, arba plokščias stogas, kai naudojami balastai – tokiu atveju kaina taip pat gali išaugti apie 15%.
Automobilių įkrovimo stotelės
Pateikiant paraišką dėl įkrovimo prieigos (-ų) įrengimo išlaidų kompensacijos, elektromobilis nėra būtinas.
Ne, paramą galima gauti tik tuo atveju, jei įkrovimo stotelę montuoja asmuo, turintis Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos išduotą Elektros įrenginių įrengimo atestatą. Jei tokio atestato neturite ir montuojate stotelę patys, parama nesuteikiama.
Taip, jei fizinis asmuo yra šio nekilnojamojo turto savininkas.
Renkantis elektros krovimo stotelę, svarbu įvertinti įvairius faktorius, tokius kaip greitis, kurį ji leidžia įkrauti automobilį, jos įrengimo galimybės ir vieta, galimybė reguliuoti įkrovimo galios pajėgumą, taip pat stotelės talpa ir matmenys. Be to, reikia atsižvelgti į kitus svarbius aspektus, tokius kaip naudojimo patogumas ir kaina.
Dinaminis galios (apkrovos) valdymas leidžia prisitaikyti prie elektros įvado galios ir optimizuoti elektromobilio įkrovimą. Kai yra daugiau laisvos galios, pavyzdžiui, naktį, įkrovimas vyksta greičiau, o esant didesniam energijos suvartojimui – įkrovimo galia sumažinama. Šis sprendimas padeda išvengti nereikalingos elektros tinklo plėtros ir leidžia efektyviau naudoti esamą infrastruktūrą.
Fiziniai asmenys: individualiuose namuose, kotedžuose, soduose, daugiabučiuose arba jų sklypuose.
Juridiniai asmenys: darbovietėse, daugiabučiuose ar jų sklypuose, ant arba prie daugiabučio esančių apšvietimo stulpų.
Priklauso nuo elektromobilio variklio galios, vairavimo stiliaus, oro sąlygų ir temperatūros, tačiau galima apibendrinti taip: lengvasis automobilis vidutiniškai naudoja 20 kWh elektros energijos per 100 km, o visureigis - apie 30 kWh.
Nuosavame name, lauke arba patalpoje įkrovimo stotelė įrengiama per 2-3 darbo dienas.
Įkrovimo stotelės pagal jų galią ir įkrovimo greitį skirstomos į: lėto krovimo, vidutinio greitumo krovimo ir itin greito krovimo.
Su kintamosios srovės (AC) stotele elektromobilio krovimas gali būti lėtas arba vidutinio greitumo, o nuolatinės srovės (DC) įkrovimo stotelėse elektromobilį įkrausite ypač greitai.
1. Užpildykite paraiškos formą ena.lt svetainėje.
2. Gavę Lietuvos energetikos agentūros (LEA) raštą dėl finansavimo skyrimo, turite savo lėšomis įsirengti įkrovimo stotelę (-es) per 12 mėnesių.
3. Pateikite dokumentus, patvirtinančius stotelės įrengimą:
PVM sąskaitą faktūrą (jei įrengta stotelė turi dinaminio galios valdymo funkciją, pridėkite ir dinaminio valdiklio sąskaitą);
Įrengimo perdavimo–priėmimo aktą, kuriame nurodytas stotelės adresas, elektrinė galia, prieigų skaičius ir techninės specifikacijos;
Įrengtos stotelės nuotraukas.
4. Įvertinus dokumentus, bus išmokėta kompensacija pagal kvietime numatytą procentą (remiantis fiksuotu įkainiu).
Elektros energijos kaupikliai
Saulės elektrinės akumuliatoriai ir kaupikliai saugo sukauptą elektros energiją, leidžiančią turėti rezervą, kurį galima naudoti naktį, debesuotomis dienomis ar kitais atvejais, kai saulės energija negaminama.
1. Talpa: Rinkitės kaupiklį, kurio talpa atitinka jūsų elektros energijos poreikius.
2. Technologija: Ličio jonų ir geležies-fosfato baterijos siūlo skirtingus privalumus, pvz., ilgesnį tarnavimo laiką.
3. Efektyvumas: Aukštesnis efektyvumo rodiklis užtikrina mažesnius energijos nuostolius.
4. Patikimumas: Pasirinkite patikimus gamintojus su gerais atsiliepimais, kad sumažintumėte gedimų riziką.
5. Kaina ir investicijų grąža: Įvertinkite pradinę investiciją ir galimą taupymą, kad užtikrintumėte efektyvų atsipirkimą.
Teisingas energijos kaupiklio montavimas užtikrina sistemos saugumą, efektyvumą ir ilgaamžiškumą, padeda išvengti gedimų ir pavojaus, o taip pat garantuoja maksimalų našumą. Kvalifikuotas montavimas sumažina nenumatytų remonto išlaidų riziką ateityje.
1. Momentinio elektros suvartojimo – didesnis suvartojimas sumažina įkrovimo galimybes.
2. Įkrovimo efektyvumo – efektyvumas skiriasi priklausomai nuo baterijos įkrovimo lygio (pvz., sunkiau įkrauti nuo 10% nei nuo 50%).
3. Įtampos keitiklio galios.
4. Saulės elektrinės galios, taip pat regiono apšvietimo, pastato orientacijos ir šlaito nuolydžio.